Kiedy Marcin trafił do Innowacyjnego Centrum Medycznego VIMED, był dziesięcioletnim, smutnym, samotnym i zamkniętym w sobie chłopcem, który bardzo wstydził się swojej otyłości. Ze względu na swój wygląd i znaczne trudności w bieganiu, chłopiec bardzo nie lubił zajęć sportowych. Z kolei brak aktywności sportowej dodatkowo pogłębiał jego problem. Kłopoty z nadmiernym przyrostem masy ciała pojawiły się już gdy chłopiec miał trzy lata.

Czym jest otyłość i jakie niesie ze sobą ryzyko?

Otyłość jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych. Do jej powstania przyczynia się wiele czynników: środowiskowych, psychologicznych, hormonalnych i genetycznych. Niestety wielu rodziców nie postrzega otyłości jako choroby, czy stanu zaburzenia pracy organizmu ich dzieci. Rodzice nie rozumieją, że gdy dochodzi do patologicznego zwiększenia masy tkanki tłuszczowej to nie jest to problem tylko kosmetyczny. Otyłość niesie to za sobą poważne konsekwencje. Dzieci z nadmierną masą ciała są narażone na wystąpienia najbardziej niebezpiecznych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, stłuszczenia wątroby, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Dla Marcina otyłość oznaczała także duży stres psychiczny i stany depresyjne. Duża masa ciała powodowała, że czuł się inny, zagubiony i przede wszystkim dyskryminowany przez rówieśników. Coraz częściej przesiadywał w domu, a ukojenie swoich smutków odnajdywał w kolejnej porcji lodów. Zachęcanie go do aktywności fizycznej powodowało jedynie dalsze przygnębienie.

Czy można już skutecznie leczyć otyłość u dzieci?

Od kilkunastu już lat dostępna jest bezpieczna, nieinwazyjna, niefarmakologiczna metoda leczenia nadwagi i otyłości. Metoda polega na dostosowaniu sposobu odżywiania do unikalnych cech osobniczych dziecka. Podobnie jak w wypadku wielu innych dzieci z nadwagą, leczenie Marcina zaczęliśmy od wykonania cytotoksycznego testu na nietolerancje pokarmową Profil Metaboliczny 145. Dzięki temu testowi wyeliminowane zostały z diety Marcina produkty, które sprzyjają powstawaniu i utrzymywaniu się stanu zapalnego w organizmie, a tym samym prowadzącym do gromadzenia się nadmiernej masy ciała. Dodatkowo lekarz zalecił wykonanie rozszerzonych badań krwi oraz medycznego badania składu ciała.

Wyniki Marcina pokazały podwyższony poziom cholesterolu oraz podwyższony poziom glukozy,  badanie składu ciała wykazało bardzo wysoką zawartość tkanki tłuszczowej i niski poziom odżywienia komórek.

Dotychczasowa dieta chłopca bogata w słodycze, lody i słodzone produkty mleczne, została zastąpiona zdrowymi przekąskami i pełnowartościowym jedzeniem. Dzięki pomocy doświadczonego dietetyka rodzice chłopca nauczyli się przygotowywać odpowiednie dla niego posiłki. Marcin okazał się bardzo zdyscyplinowany i chętnie próbował nowych smaków.

Wspaniałe rezultaty:

Poprawa w samopoczuciu i wyglądzie chłopca postępowała z dnia na dzień, a rezultaty widać było już po kilku tygodniach. Eliminacja produktów nietolerowanych przez organizm okazała się strzałem w dziesiątkę i Marcin bardzo ładnie gubił zbędne kilogramy, dzięki szybkiemu obniżeniu stanu zapalnego. Wyregulował się metabolizm i organizm chłopca bardzo ładnie się regenerował. Na kolejną konsultację okresową Marcin przyszedł uśmiechnięty i bardziej pewny siebie. Kontrolne badanie składu ciała pokazało ubytek 4,5 kg masy ciała z czego aż 3,7 kg stanowiła tkanka tłuszczowa. W ciągu całego okresu odchudzania Marcin nie odczuwał głodu. Nie był też zmuszany do wysiłku fizycznego. Kiedy pozbył się już zbędnych kilogramów sam chętnie zaczął się udzielać sportowo. Kolejne miesiące przynosiły ubytek kolejnych kilogramów. Marcin coraz chętniej uczestniczył w zajęciach wychowania fizycznego, a po szkole kopał piłkę z kolegami. Z nieśmiałego chłopca o smutnym spojrzeniu, w krótkim czasie zmieniał się w uśmiechniętego urwisa, a granie w nogę stało się jego nowym hobby. Zabawa z rówieśnikami stała się dla niego prawdziwą przyjemnością. Rodzice Marcina bardzo kochają swojego syna, a dzięki sukcesom terapii oni także odzyskali na nowo radość życia.

Bibliografia:

  1. International Obesity Task Force. European Union Platform Briefing Paper. Brussels, 15 March 2005.
  2. Małecka-Tendera E., Klimek K, Matusik P.: Obesity and overweight prevalence in Polish 7- to 9- year-old children. Obes. Res., 2005, 13, 964-968.
  3. Sikorska-Wiśniewska G.: Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2007, 6 (55), 71 – 80.
  4. Goodman E, Whitaker R.C.: A prospective study of the role of depression in the development and persistence of adolescent obesity. Pediatrics, 2002, 110, 912-921.
  5. Szajewska H.: Otyłość u dzieci. Nowa Pediatria, 2002, 3, 209-211.
Karolina Kuźma

Karolina Kuźma

Dietetyk Kliniczny ICM VIMED