Aktywne dziecko

Niezbędnym filarem zachowania zdrowia, a tym samym prawidłowej wagi, jest aktywność fizyczna. Dziecko samo podświadomie wie ile ruchu jest mu potrzebne. Mówimy wówczas o tzw. spontanicznej aktywności ruchowej, czyli aktywności wynikającej z naturalnej potrzeby ruchu.  Zależnie od wieku powinna trwać 3-5 godzin dziennie.

Bardzo ważne jest więc wykorzystywanie wolnego czasu dziecka na ruch, spacery, zabawę. Ta “wewnętrzna potrzeba” bardzo często nie jest w pełni zaspokojona ze względu na obowiązki szkolne oraz rosnącą niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która przegrywa w walce z komputerem i telewizorem.

DLACZEGO AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST WAŻNA U DZIECI?

  • To niezbędny element zdrowego stylu życia. Pomaga zachować ciało w dobrej kondycji, zapewnia dobre samopoczucie, daje szansę na prawidłowy rozwój w dzieciństwie, a kształtując się jako nawyk pomoże kontynuować aktywność fizyczną w przyszłości.
  • Pomaga zapobiegać wielu chorobom, a w szczególności chorobom sercowo-naczyniowym, które są obecnie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.
  • Wspomaga umiejętność zdrowego radzenia sobie ze stresem, który jest obecny w życiu każdego dziecka ze względu na szkołę, otoczenie i codzienne aktywności.

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci

Ruch i aktywność fizyczna powinny być stałym elementem dnia każdego dziecka. Wiele gier i zabaw może być doskonałym pretekstem, by dzieciaki pokochały sport. Wspólne zabawy z rodzicami i innymi dziećmi to wspaniała okazja, by spędzić czas w gronie najbliższych…

czytaj dalej

Rola aktywności fizycznej w życiu dzieci

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ruch i aktywność fizyczna mają dobroczynny wpływ nie tylko na ciało, ale również na psychikę. Nie bez przyczyny popularne przysłowie mówi: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”…

czytaj dalej

Co ćwiczyć i jak przekonać do tego dziecko?

CO ĆWICZYĆ? Tak naprawdę każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobry, a na pewno lepszy niż jej brak. Zawsze należy zachować równowagę, dziecko powinno wykonywać ćwiczenia dostosowane do kondycji fizycznej, wieku i stanu zdrowia. Treningi, które odciążają stawy,...

czytaj dalej

Otyłość tak młodego organizmu jest spowodowana przewlekłym stanem zapalnym wywołanym przez nietolerancje pokarmowe. Wykluczenie szkodliwych produktów będzie działać w dwojaki sposób: po pierwsze pomoże w utracie nadmiernych kilogramów, po drugie wzmocni organizm, dzięki czemu dziecko będzie sprawniej i dokładniej wykonywać ćwiczenia fizyczne. Aby dowiedzieć się, które produkty są szkodliwe należy wykonać  test nietolerancji pokarmowej taki jak np. Profil Metaboliczny 145. Pozwoli on w stu procentach stwierdzić, które produkty są bezpieczne dla dziecka i nie będą wywoływać u niego stanu zapalnego. Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, tak samo jak sama dieta, bez ćwiczeń fizycznych. Tylko dwukierunkowe działanie może przynieść widoczny i trwały efekt. Test nietolerancji i ćwiczenia pomogą Twojemu dziecku pozbyć się nadmiernych kilogramów.

BIBLIOGRAFIA

  1. Problem otyłości u dzieci w wieku szkolnym – Małgorzata Gajkowska
  2. https://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73905,aktywnosc-fizyczna-w-dziecinstwie-i-mlodosci
  3. Aktywność fizyczna młodzieży szkolnej w wieku 9-17 lat
  4. Aktualne wskaźniki, tendencje ich zmian oraz wybrane zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania – Instytut Matki i Dziecka