CO ĆWICZYĆ?
Tak naprawdę każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobry, a na pewno lepszy niż jej brak. Zawsze należy zachować równowagę, dziecko powinno wykonywać ćwiczenia dostosowane do kondycji fizycznej, wieku i stanu zdrowia. Treningi, które odciążają stawy, więzadła, ścięgna i kręgosłup to pływanie i jazda na rowerze. Można je więc traktować jako ćwiczenia bezpieczne, jednak zawsze warto mieć na uwadze preferencje dziecka, by aktywność fizyczna była dla niego przyjemnością, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem.
Ćwiczenia na siłowni są raczej przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. Jeśli jednak zajęcia na siłowni będą odbywały się z udziałem wykwalifikowanego trenera, również przyniosą korzystne rezultaty.
Dzieci nie powinny zapominać o ćwiczeniach gimnastyki, które pozwalają im rozwijać gibkość. Cecha ta świadczy o dużej ruchomości stawów możliwej dzięki mocnym i elastycznym ścięgnom i więzadłom. Takie ćwiczenia warto włączyć do normalnego zestawu treningowego lub jako oddzielny trening 2-3 razy w tygodniu. Dobrze sprawdzą się ćwiczenia na materacu, taniec, gimnastyka i wszelkiego rodzaju skłony, wymachy, przeprosty.
ZASADY DOBIERANIA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ DLA DZIECKA
1. Zajęcia muszą być dla niego przyjemnością, czymś co lubi i co chętnie wykonuje. Sport musi być dostosowany do warunków dziecka, jego kondycji, motoryki i budowy ciała.
2. W przypadku otyłych dzieci, aktywność fizyczna musi skutecznie redukować masę ciała. Sporty, które spełniają ten warunek to: spacery, piesze wycieczki, marsze, biegi, marszobiegi, biegi terenowe, podskoki, skoki, jazda na rowerze, rolkach, nartach, łyżwach, taniec, aerobik, a w szczególności gry sportowe takie jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis ziemny, ringo.
3. Zajęcia należy dobierać odpowiednio do wieku dziecka i możliwości udziału w konkretnych zajęciach. Ważne, aby dziecko miało okazję ćwiczyć z grupą rówieśników, najlepiej w tym samym wieku i o tym samym stopniu zaawansowania. Pamiętajmy też, by miejsce było bliskie i łatwo dostępne, tak by dojazd nie zabierał ogromnej ilości czasu i nie stanowił problemu zarówno dla dziecka jak i rodziców.
4. Warto zasięgnąć porady specjalistów w celu kontroli postępów i sprawności ruchowej. W razie potrzeby będzie można modyfikować ćwiczenia, aby zapewnić bezpieczne i trwałe
5. Ciekawą opcją jest wykonanie badanie genetycznego pod kątem zdolności fizycznych. Tego typu test wykonuje się raz w życiu. Wynik pokazuje predyspozycje genetyczne związane z budową mięśni, kości, stawów, poziomem siły i wytrzymałości, do danej aktywności fizycznej. Jest to niepodważalny dowód, że dany sport pasuje do warunków fizycznych dziecka i może być bez problemów dalej przez niego kontynuowany.
Test Nietolerancji Pokarmowej Profil Metaboliczny 145
to skuteczna broń w walce z otyłością u dzieci!
Wykonaj badanie nietolerancji pokarmowych
Profil Metaboliczny 145 w pomocyjnej cenie 899,- zł
z kodem rabatowym: CZASNAZDROWIE
JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO ĆWICZEŃ?
Pierwszą, najważniejszą zasadą wybierania aktywności fizycznej dla dziecka są jego własne upodobania. Zajęcia muszą sprawiać dziecku przyjemność i być podejmowane w spontaniczny sposób. Wówczas nie trzeba będzie go na siłę przekonywać, lecz samo będzie z utęsknieniem czekać na kolejny trening.
Kolejnym ważnym aspektem jest przykład rodziców. Jeśli dziecko od małego będzie widziało aktywnych rodziców, chętnie wychodzących na spacer, rower, to ruch będzie dla niego czymś normalnym, czymś co wykonuje się na co dzień i nie potrzebują zbędnego uzasadnienia.
Ważna jest też wytrwałość, ale tym razem rodziców. Młody człowiek nie zna jeszcze świata, nie potrafi jeszcze dokładnie określić co lubi, a czego nie. Dlatego pierwsze podejście do danej aktywności fizycznej może go zniechęcić, a dany sport w ogólne nie pasjonować. Metoda prób i błędów jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Pozwól dziecku poznawać świat i swoje własne ciało, aż w końcu trafi na sport, który całkowicie go zauroczy.
Warto wziąć pod uwagę, że otyłe dziecko bardzo często zwyczajnie wstydzi się ćwiczyć, boi reakcji rówieśników, a ćwiczenia mogą sprawiać mu ból i cierpienie.
Dlatego na pierwszym miejscu należy zadbać o redukcję masy ciała, która jest możliwa dzięki właściwej, spersonalizowanej diecie.
Otyłość tak młodego organizmu jest spowodowana przewlekłym stanem zapalnym wywołanym przez nietolerancje pokarmowe. Wykluczenie szkodliwych produktów będzie działać w dwojaki sposób: po pierwsze pomoże w utracie nadmiernych kilogramów, po drugie wzmocni organizm, dzięki czemu dziecko będzie sprawniej i dokładniej wykonywać ćwiczenia fizyczne. Aby dowiedzieć się, które produkty są szkodliwe należy wykonać test nietolerancji pokarmowej taki jak np. Profil Metaboliczny 145. Pozwoli on w stu procentach stwierdzić, które produkty są bezpieczne dla dziecka i nie będą wywoływać u niego stanu zapalnego.
Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, tak samo jak sama dieta, bez ćwiczeń fizycznych. Tylko dwukierunkowe działanie może przynieść widoczny i trwały efekt. Test nietolerancji i ćwiczenia pomogą Twojemu dziecku pozbyć się nadmiernych kilogramów.