Jak skutecznie walczyć z nadwagą i leczyć otyłość
u dzieci i młodzieży?
Kiedy ustandaryzowane działania profilaktyczne nie odnoszą pozytywnego skutku, uniwersalne diety niskokaloryczne nie przynoszą spodziewanego efektu, a związany z nimi deficyt substancji odżywczych dodatkowo osłabia młody organizm – z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna funkcjonalna i testy na nietolerancje pokarmowe.
Naukowe odkrycie, że występowaniu nadwagi i otyłości w każdym konkretnym przypadku może towarzyszyć utrzymujący się w organizmie stan zapalny wywołany osobniczą nadwrażliwością i nietolerancją pokarmową, daje nam szansę na skuteczne i nieinwazyjne rozwiązanie problemu nadwagi i leczenie otyłości u źródeł problemu.
Zaawansowana diagnostyka nietolerancji pokarmowych
Podstawą nowoczesnego leczenia nadwagi i otyłości jest w pierwszej kolejności wyciszenie przewlekłych stanów zapalnych spowodowanych składnikami codziennego pożywienia. W tym celu należy należy wykonać testy na nietolerancje pokarmowe i ustalić indywidualny Profil Metaboliczny danego organizmu i na jego podstawie rozpoznać czynniki zapalne (czyli produkty spożywcze wywołujące nietolerancję pokarmową i aktywujące stan zapalny), a następnie wyeliminować je z jadłospisu, tworząc spersonalizowany program żywieniowy zgodny z fenotypem konkretnego dziecka zmagającego się z nadwagą lub otyłością lub pragnącego jej uniknąć. Nieocenioną pomocą w tworzeniu takiego programu jest cytotoksyczny test nietolerancji pokarmowej – PROFIL METABOLICZNY 145.
Profil metaboliczny 145
Cytotoksyczny test nietolerancji pokarmowej jest optymalnym badaniem, pozwalającym zidentyfikować szerokie spektrum produktów wywołujących niepożądaną reakcję na pokarm.
Ujawnia ukryte, destrukcyjne oddziaływanie produktów spożywczych na organizm. Oddziaływań tych zazwyczaj nie można wykryć za pomocą innych testów krwi, testów skórnych lub nawet długotrwale stosowanych diet eliminacyjnych.
Stosowane dotąd testy immunoenzymatyczne, badające jedynie obecność we krwi przeciwciał klasy IgG, cechuje niestety niska czułość, skutkująca wieloma wynikami fałszywie ujemnymi, co z kolei jest równoznaczne ze straconym czasem poświęconym na nieskuteczną terapię, która nie wyklucza wszystkich produktów wywołujących niepożądaną reakcję pokarmową.
Nowoczesny test cytotoksyczny – PROFIL METABOLICZNY 145 – to coś więcej niż klasyczne testy na nietolerancje pokarmowe. Jest z pewnością dużo bardziej pracochłonny i kosztowny niż testy immunologiczne, jednak ma nad nimi ogromną przewagę: jest testem o najwyższej czułości i swoistości, interpretowanym każdorazowo przez doświadczonych diagnostów laboratoryjnych. Profil Metaboliczny 145 to badanie, które wykonało już kilkadziesiąt tysięcy pacjentów w Polsce i setki tysięcy na świecie. Jest to jedyne badanie o tak wysokim wskaźniku czułości, dzięki czemu wdrożone postępowanie terapeutyczne jest niezwykle skuteczne.
Historie Pacjentów
“Dlaczego jestem postrzegany jako “inny”?” – historia otyłego, ośmio letniego Wojtka
Wojtek wyglądał jak piłeczka, okrąglutki, pulchniutki i niestety bardzo zamknięty w sobie. Na oko widać było, że chłopiec ma nadmierna masę ciała, by nie powiedzieć, że jest otyły.
czytaj dalej“Teraz szanuję każdy dzień życia” – historia Oli
U Oli w 9 roku życia zdiagnozowano celiakię. Niestety zbyt późna diagnoza zrobiła spustoszenie w jej organizmie, czego skutkiem jest trwająca od 2 lat, nieskutecznie leczona łuszczyca.
czytaj dalejPrzez otyłość do ‘zdrowego odżywiania’ – Historia 16 letniej Oli
16 letnia Ola już od roku nosiła tylko luźne stroje, gdyż każdy inny ubiór uwidaczniał nadmierną tkankę tłuszczową, która odkładała się głównie w okolicy brzucha oraz ud. Oli natomiast marzyły się sukienki, obcisłe spodnie i wakacje nad morzem.
czytaj dalejHistoria Marcina, otyłego chłopca który na nowo odkrył radość z gry w piłkę
Marcin trafił do Innowacyjnego Centrum Medycznego VIMED, był dziesięcioletnim, smutnym, samotnym i zamkniętym w sobie chłopcem, który bardzo wstydził się swojej otyłości.
czytaj dalejSpersonalizowany program żywieniowy
Raport badania PROFIL METABOLICZNY 145 wskazuje składniki pożywienia, które mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmu – dostarcza więc informacji o tym, co nasze dziecko może bezpiecznie jeść, a czego powinno unikać. Sposób odżywiania, opracowany w oparciu o wyniki testu, zapewnia optymalne funkcjonowanie organizmu.
Rodzice samodzielnie lub z pomocą specjalistów współpracujących z Fundacją mogą wdrożyć dietę eliminacyjno-rotacyjną, pamiętając o takim komponowaniu jadłospisu, które zapewnia rozwijającemu się organizmowi dziecka odpowiednią podaż składników odżywczych i minerałów.
Odpowiednio poinformowane dzieci bardzo chętnie angażują się w przygotowywanie posiłków i przestrzegają zaleceń. Po kilkunastu dniach, widząc pierwsze efekty terapii, są gotowe na trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Ponadto, gdy udaje im się zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów, chętnie zwiększają aktywność ruchową. Zaczynają też wierzyć w swój sukces, odzyskują pewność siebie, poczucie własnej wartości oraz kontroli nad swoim życiem. Wzrastają przy tym ich kompetencje społeczne, a dzieci bez trudu odbudowują relacje rówieśnicze. Czy można chcieć czegoś więcej? Wszystkie dzieci zasługują na zdrowie, a zadaniem rodziców jest danie im szansy na prawidłowy rozwój.