Profilaktyka

W dobie epidemii otyłości zapobieganie nadwadze u dzieci i młodzieży powinno stać się priorytetem nie tylko rodziców i wychowawców, ale także lekarzy pediatrów, dietetyków i ministerialnych ekspertów ds. ochrony zdrowia. Prawidłowa waga dziecka jest podstawą jego zdrowia i optymalnego rozwoju.

W walce z nadwagą potrzeba z jednej strony rozwiązań systemowych, z drugiej zaś – czynnego zaangażowania najbliższego otoczenia każdego dziecka. Szeroko pojęta edukacja rodziców, dziadków i wychowawców na temat konsekwencji zdrowotnych nadwagi i otyłości, a także promowanie prawidłowego sposobu żywienia, zdrowego stylu życia i zwiększonej aktywności fizycznej – są jak najbardziej potrzebne. Nie zapominajmy jednak, że te ustandaryzowane działania profilaktyczne nie rozwiążą problemu każdego poszczególnego dziecka zagrożonego nadwagą i otyłością.

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że występowaniu nadwagi i otyłości w każdym konkretnym przypadku może towarzyszyć utrzymujący się w organizmie stan zapalny wywołany osobniczą nadwrażliwością i nietolerancją pokarmową (czyli nieprawidłową reakcją tego konkretnego organizmu na dany rodzaj produktów spożywczych). Prawidłowa waga dziecka zależy więc nie tylko od stylu życia, ale i sposobu żywienia. Dlatego – w nowoczesnym ujęciu medycyny funkcjonalnej – kluczową rolę w zapobieganiu nadwadze i otyłości powinna pełnić spersonalizowana dieta. Jak ją skomponować? I jak sprawdzić, czy alergia pokarmowa może być problemem naszego dziecka?

Przede wszystkim należy ustalić indywidualny Profil Metaboliczny danego organizmu i na jego podstawie rozpoznać czynniki zapalne (czyli produkty spożywcze wywołujące nietolerancję pokarmową i aktywujące stan zapalny), a następnie wyeliminować je z jadłospisu. W ten sposób tworzymy spersonalizowany program żywieniowy zgodny z fenotypem konkretnego dziecka zmagającego się z nadwagą lub otyłością lub pragnącego jej uniknąć. Alergia pokarmowa i wszelkie nietolerancje zostają tutaj wyciszone. Nieocenioną pomocą w tworzeniu takiego programu są cytotoksyczne testy nietolerancji pokarmowej, np. Profil Metaboliczny 145

Ogólnopolski program badania ryzyka nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Weź udział w internetowym badaniu ryzyka nadwagi i otyłości. Sprawdź, czy Twoje dziecko ma nadwagę. Wypełnij ankietę i odbierz nagrodę!