Walka z nadwagą czy otyłością to długi i trudny proces. Niezbędne jest wsparcie lekarza, który trafnie postawi diagnozę oraz dietetyka, który przygotuje odpowiednio zbilansowany jadłospis. Jednak by walka okazała się wygrana, należy znaleźć źródło problemu, które bardzo często ukryte jest… w psychice. Warto więc przyglądnąć się psychologicznym aspektom odchudzania. Być może to właśnie one okażą się kluczem do sukcesu!

 

Problemy z wagą to skutek…

… no właśnie, czego? Każde dziecko jest inne, dlatego odmienne mogą być przyczyny nadwagi lub otyłości. Do każdego człowieka należy podejść bardzo indywidualnie. Jedną z najczęstszych przyczyn problemów z wagą jest stres. Jedzenie jest dla dziecka „odskocznią” od przykrych sytuacji i problemów w domu lub szkole. Do innych przyczyn należą m.in. złe nawyki żywieniowe. Ustalenie źródła problemu jest kluczowe i powinno być pierwszym etapem walki z nadwagą lub otyłością.

Motywacja do zmiany

Każdy człowiek walczący z nadwagą lub otyłością musi znać cel swojej ciężkiej pracy. Dorosłych najczęściej motywują aspekty zdrowotne, lepsze samopoczucie lub kondycja fizyczna. Jednak w przypadku dzieci takie argumenty mogą nie wystarczyć. Cel małego pacjenta musi być dla niego atrakcyjny i związany z osiągnięciem jakiegoś sukcesu (a nie otrzymaniem nagrody materialnej). Dlatego nie obiecujmy dziecku, że dostanie klocki lego za cały tydzień jedzenia warzyw. Skupmy się na długofalowym sukcesie – np. gdy dziecko marzy, by zostać policjantem, wytłumaczmy mu, że w tym zawodzie wymagana jest sprawność fizyczna i dobra kondycja.

Test Nietolerancji Pokarmowej Profil Metaboliczny 145
to skuteczna broń w walce z otyłością u dzieci!

Wykonaj badanie nietolerancji pokarmowych
Profil Metaboliczny 145 w pomocyjnej cenie 899,- zł
z kodem rabatowym: CZASNAZDROWIE

Mamo, tato, daj mi przykład!

Wymagasz od dziecka, by piło wodę, ale sam/a na jego oczach popijasz colę? Zabraniasz maluchowi podjadania słodyczy, ale codziennie wcinasz batonika? Takie działania mogą bardzo utrudnić, a wręcz uniemożliwić dziecku osiągnięcie celu. To niezwykle trudne i nie przez wszystkich akceptowane, ale zmiany nawyków żywieniowych powinna dokonać cała rodzina. Rodzice własnym przykładem powinni motywować malucha do zmiany, dodawać mu siły i wspierać.

Odkryjcie wspólnie ciekawe hobby

Aktywność, która będzie dla dziecka atrakcyjna, pomoże mu odwrócić uwagę od jedzenia. Oferta zajęć pozalekcyjnych jest naprawdę bogata, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni pokochają taniec, inni karate, jeszcze inny lekcje gry na gitarze. Wspaniale, jeśli pasją dziecka okaże się sport, ponieważ aktywność fizyczna dodatkowo ułatwi maluchowi osiągnięcie celu. Pamiętajmy jednak, by nie zmuszać dziecka do chodzenia na zajęcia, które mu nie odpowiadają. Wspólnie poszukajcie kółka zainteresowań i nie zniechęcajcie się, jeśli niektóre z wyborów okażą się nietrafione.

Nie rzucaj dziecka „na głęboką wodę”

Zasada jest taka, że zmiany wprowadzamy stopniowo. Powoli ograniczamy niezdrowe przekąski i zaczynamy zastępować je zdrowymi odpowiednikami. Jednak należy pamiętać, by nie działać radykalnie, lecz obserwować dziecko, kiedy będzie gotowe na kolejny etap. Do tego czasu trzymamy się metody „małych kroczków”.

Dzieci jedzą… oczami 😉

Z resztą – nie tylko dzieci. Dorośli również chętniej jedzą posiłki, które wyglądają atrakcyjnie. Zatem nie tylko smak jest ważny, ale i wygląd dania. Małym dzieciom na pewno spodobają się zdrowe kanapki w kształcie śmiesznych twarzy zwierzątek albo wesoła sałatka owocowa. Im „ładniejsze” danie, tym chętniej maluch będzie chciał go spróbować.

Agnieszka Szumańska

Agnieszka Szumańska

Psycholog