Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ruch i aktywność fizyczna mają dobroczynny wpływ nie tylko na ciało, ale również na psychikę. Nie bez przyczyny popularne przysłowie mówi: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Jakie korzyści dla dziecka niesie regularne uprawianie sportu? Czy tryb życia w dzieciństwie ma wpływ na nawyki w dorosłości? Dlaczego tak ważne jest, by zachęcać dzieciaki do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat?
Ćwiczę – mój organizm jest zdrowy
Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na procesy zachodzące w organizmie dziecka. Ruch kształtuje, wzmacnia, wspiera i usprawnia niemalże wszystkie systemy w ciele człowieka – nerwowy, oddechowy, krążenia, wegetatywny, dokrewny… Jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiednich bodźców ruchowych, które pobudzają dojrzewanie ważnych ośrodków, może to skutkować obniżoną sprawnością motoryczną, wolnym przewodzeniem bodźców nerwowych, a także słabą koordynacją ruchową. Aktywność fizyczna jest więc niezbędna, by młody organizm poradził sobie z zadaniami dnia codziennego. Należy jednak pamiętać, że nie tylko brak ruchu, ale i jego nadmiar mogą zaszkodzić dziecku.
Ćwiczę – umiem podejmować wyzwania
Regularna aktywność fizyczna usprawnia kondycję psychofizyczną, uczy systematyczności oraz pokonywania barier i własnych słabości. Daje dziecku siłę do mierzenia się ze współzawodnictwem i do walki z przeciwnościami. Uczy również odpowiedzialności i zasad funkcjonowania w grupie/drużynie. Wypisane umiejętności przydają się nie tylko w sporcie, ale również kształtują odpowiednie zachowania w środowisku społecznym – w szkole, w domu czy wśród znajomych. Nie bez przyczyny ruch fizyczny jest ważnym elementem w terapii dzieci mających trudności w relacjach społecznych.
Ćwiczę – jestem samoświadomy i szczęśliwy
Ruch fizyczny jest nierozerwalnie związany ze sferą psychiczną. Regularne uprawianie jakiejś aktywności wykształca świadomość siebie i swojego ciała, wzmacnia procesy poznawcze i motywacyjne, rozwija pewność siebie i poczucie własnej wartości, wpływa na empatię i relacje międzyludzkie, zwiększa kreatywność oraz prowadzi do osiągania lepszych wyników w szkole i poza nią. To niezwykle ważne, by już w dzieciństwie wykształcić w człowieku wyżej opisane cechy i umiejętności. Udowodniono, że dzieci, które funkcjonują w ten sposób, wyrastają na optymistycznych, pewnych swojej wartości dorosłych. Co ciekawe, sport obniża również lęk, zwiększa skupienie, podzielność uwagi, pamięć oraz niweluje chęć sięgnięcia po używki.
Należy zachęcać swoją pociechę do aktywności fizycznej już od najmłodszych lat! Sport nie tylko zapobiega wielu chorobom, ale jest również czynnikiem kształtującym życie społeczne i emocjonalne dziecka. A każdy rodzic wie, jak warto w nie zainwestować!